ISTORICUL SCOLII

Liceul “Mihai Viteazul” a fost infiintat in anul 1962 (prin finantare de stat si contributia in munca a satenilor); iar pana in anul 1976 a functionat ca liceu de cultura generala, cand a primit statutul de Scoala de 10 ani; din 1990 a revenit la conditia de liceu teoretic si functioneaza si in prezent cu cate doua clase paralele pe profile real: profil matematica-informatica si tehnic: profil operatori tehnica de calcul.

In anul 2002 s-a realizat primul parteneriat educational: Urban - Rural intre liceul nostru si Colegiul Economic “Hermes” Bucuresti.

Liceul nostru este angrenat in programe europene de tip Comenius si are parteneri din diferite tari.

Misiunea scolii este sa asigure, impreuna cu toti factorii comunitatii, un mediu favorabil invatarii, intemeiat pe valori pozitive, astfel incat fiecare elev sa beneficieze de sanse egale si reale pentru sustinerea examenelor viitoare, sa beneficieze de posibilitatea dezvoltarii armonioase, reusite a personalitatii pentru a deveni un membru respectat al societatii civile, un profesionist apreciat in comunitatea viitorului.